- Hoşgeldiniz

Bandırma Firma Rehberi – Bandırma İş İlanları – Bandırma Haberleri

Sitemizde Toplam 90 Firma, 260 Haber, 8 Ürün ve 12 İlan Bulunuyor.

NÖBETÇİ ECZANELER
Sonuç bulunamadı.

SON EKLENEN FİRMALAR

Şenel: 50 milyon dolarlık yatırım yapacağız !

Ana Sayfa » Haberler » Güncel Haberler » Şenel: 50 milyon dolarlık yatırım yapacağız !

Çelebi Bandırma Limanı Ticaret Müdürü Ali Şenel, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Uluslararası limanımız dökme yük elleçlemede, Güney Marmara’nın lider limanıdır. Özelleştirme sürecinden sonra, liman yatırımlarında konteyner terminalinin inşasına öncelik verilerek, 850 m uzunluk ve 52 bin m2 alana sahip konteyner terminali tamamlanmış olup, mevcut durumda 12 m olan rıhtım derinliğinin de 14.5 m ye çıkarılması için fizibilite çalışmaları devam etmektedir. Bu amaçla, 2012 ve 2013 yıllarında yapılan ve halen devam eden yatırımlar 50 milyon dolara ulaşacaktır”dedi.

-2014′de 60 bin teu konteyner taşımayı öngörüyoruz
Çelebi Bandırma Limanında konteyner taşımacılığına başlandığını açıklayan Şenel “
Özelleştirmeden önce konteyner terminali olarak hizmet vermemiş olan limanımızda 2013 yılında 25 bin teu elleçlenmiş olup, 2014 yılında 60 bin teu elleçlemeye ulaşılması öngörülmektedir. Limanımızda konteyner operasyonları için kullanılan 2 hareketli rıhtım vincine ilave olarak 1 adet yine konteyner elleçlemesinde kullanılacak halatlı vinç yatırımı yapılmıştır. Yaptığımız yatırımlarla limanımız 300 bin Teu/yıl ve 11 milyon ton/yıl dökme ve genel kargo 500 bin araç/yıl elleçleme kapasitesine ulaşmış bulunmaktadır”şeklinde konuştu.

-Depolama sorunu ortadan kalkıyor
Bandırma ve yakın çevresinde faaliyet gösteren firmaların yaşadığı en büyük sorunun
ithal edilen yükün depolama sorunu olduğunu dile getiren Şenel “Depolama sorunu sebebi ile daha küçük gemilerle yapılmak zorunda kalan taşımalar, yüksek navlun maliyetleri sebebi ile birim maliyeti arttırmakta bu da ürünün satış fiyatı ve satış miktarına etki etmektedir. Liman işletmemiz içerisinde projelendirilerek, inşaatına başlanan 60 bin m3 kapasiteli Silo Projesi ile bölgemizdeki geçici depolama sorunu bir ölçüde çözülmüş olacaktır. İthalatçı firmalar, daha buyuk gemilerle, bir seferde daha fazla yük getirerek, navlun maliyetlerini düşürmüş olacaklardır”dedi.

-Bandırma ihtisas gümrüğü oldu
Bandırma Liman Gümrüğü’nün Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir düzenlemeyle çanlı hayvan ve hayvan ürünlerinin Türkiye’ye girişlerinde ihtisas gümrüğü olarak atandığını dile getiren Şenel şunları söyledi “ Limanımız ofislerinde hizmet vermeye başlayan bakanlık çalışanları, giriş noktasında yükün kontrol ve uygunluğunu tespit etmektedirler. Daha önce, Bursa Gümrük’ün de gerçekleştirilen bu uygulama, şehrimize alınmış olup, hayvan ürünleri ithalatı yapan bölgemiz firmalarının, Çelebi Bandırma Limanımızı kullanmaları sağlanarak, Bursa’dan yapılan kara taşıması maliyetleri düşürülmüştür. Yeni bir yatırım projesi olarak, çalışmaları devam eden diğer bir çalışmamızda sıvı tank terminal çalışmasıdır. Limanımız sıvı dökme rıhtımında elleçlediğimiz başta fosforik ve sülfürik asit olmak üzere, deniz yoluyla gelen sıvı yükler, tanker gemilerden, boru hatları vasıtasıyla ile ilk etapta 40 bin m3 ve ikinci etapta 60 bin m3, toplamda 100 bin m3 olarak inşa edilecek tanklara basılacak ve geçici depolama hizmeti verilecektir. Tank terminalimizin 2015 yılının ilk aylarında hizmete almayı planlıyoruz “

-Ro-ro taşımacılığında kapasite artacak 500 bin araç/yıl kapasitesine sahip RO-RO terminalinin kapasitesinin arttırılmasıyla ilgili çalışmalara başladıklarını dile getiren Şenel “ 38 bin metrekarelik deniz dolgu çalışmaları devam ediyor. Dolgu çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte 220 m uzunluğunda, otomobil/tir/otobüs ve yolcu taşıyabilen  tipi gemiler yaşanabilecek, araç kapasitesi de 500 binden 750 bine ulaşacak. Artan araç sayısı ile birlikte trafik geçişlerinde yaşanacak yoğunluğu çözebilmek amacıyla liman bağlantılı yolların genişletilmesi ve çift şerit trafiğin sağlanması inşaatı da halen sürmektedir”dedi.resim84489celebi Şenel: 50 milyon dolarlık yatırım yapacağız !

Kaynak: İlk Haber Gazetesi

04 Nisan 2014 tarihinde eklenmiş ve 284 kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzBandırma Eleman İlanları Bandırma Rehberi Bandırma İş İlanları Bandırma Haberleri Bandırma Nöbetçi Eczaneler

Bandırma Rent A Car - Bandırma Araç Kiralama